I’m happy!/Ma olen õnnelik!

Hi! I wanted to talk about happiness and what it means to me. I’ve noticed that little things make me so happy! I don’t need buy  things to be happy… example good song can make you happy, some movie, being with your family….

Example today I

woke up and sun shined brightly so it lighted my whole room it was beautiful! then I listenedSelina Gomez’s new song and I thinked that outside is so warm weather it’s almost summer and ”Back To You” is so good ”summer song” this made me so happy:). I went 11.06AM to my sister’s place. When I was there we watched on Netflix some cartoons and suddenly I remembered that on Netflix you can watch Avicii’s documentary ”Avicii Stories’

I watched it and it was sad but I don’t write about it anymore because I focus to ”happiness”:). Then we ate and went outside. There was 20°C so it was so warm. We played tag, jumped on tramboline and played footboll with children and V. It all was so fun and I loved it so so mutch!

Then at 15 AM we walked to mine place and we sitted outside and I brought cookies, grapes and juice too outside. Then we just chilled:) I just love spring so so mutch! And weather is so warm too!. I’ve been chilling 3 days,  tomorrow and sunday I’ll study to test and prepare my speech because all 9th grade  students will give a speech:D. So I loved those 3 days because I’ve been just chilling and that stuff. Next week on Monday  I have chemistry test and thursday I have swedish test. I hope that’ll be my fuckin’ last test!!

Next week is normal and then I have work experience week I have find some workplace and do one week work.

XX- THEPROUDKING

happy joy GIF by SpongeBob SquarePants

***

Tsau! Ma tahtsin rääkida ”õnnelikkusest” ja sellest mida see tähendab mulle. Ma olen tähele pannud, et väiksed asjad teevad mind õnnelikuks. Mul ei ole vaja osta asju, et ma oleksin õnnelik… näiteks hea lugu võib teha sind õnnelikuks, mõni film, perega olemine…

Näiteks täna ma ärkasin ja päike paistis eredalt nii, et terve tuba oli valgust täis ja see oli ilus!. Siis ma kuulasin Selena Gomezi uut lugu ja mõtlesin, et väljas on nii soe ilm, peaegu on suvi ja ”Back To You”on nii hea ”suvelaul”see tegi mind nii õnnelikkuks:). Ma läksin kell 11.06 õe juurde. Kui ma kohale jõudsin me vaatasime Netflixist mingeid multikaid ja järsku mulle tuli meelde, et Netflixist sa saad vaadata Aviici dokumentaali ” Aviici True Stories”. Ma vaatasin seda ja see oli kurb, aga ma ei taha sellest kirjutada rohkem, sest ma tahan keskenduda ”õnnelikkusele”:). Siis me sõime ja läksime välja. Seal oli 20°C nii,et oli väga soe. Me mängisime  tagaajamist, hüppasime batuudil ja mängisime jalgpalli koos laste ja V-iga. See kõik oli nii lõbus ja ma armastasin seda väga väga palju!

Siis kell 15.00 me kõndisime minu poole ja me istusime õues ja ma võtsin küpsiseid, viinamarju ja mahla kaasa. Siis me lihtsalt chillisime:). Ma lihtsalt armastan kevadet väga väga palju!. Ja ilm on  ka nii soe!. Ma olen chillinud 3 päeva, homme ja pühapäeval ma õpin testiks ja valmistan oma kõnet ette, sest kõik 9-ndikud peavad pidama lõpukõne:D. Nii, et ma armastasin neid 3 päeva, sest ma olen lihtsalt chillinud ja siuksest stuffi. Järgmise nädala esmaspäeval mul on keemia test ja neljapäeval mul on rootsi keele kontrolltöö. Ma loodan, et see on mu ******** viimane kontrolltöö!!

Järgmine nädal on mul normaalne ja siis mul on tööharjutamisenädal ma pean leidma töökoha ja ühe nädala tegema seal tööd.

XX-THEPROUDKING

happy joy GIF by SpongeBob SquarePants

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: